Technologia w służbie piłki nożnej czyli VAR, EPTS i inne przykłady

Rozwój nowych technologii ma fundamentalny wpływ na każdą z dziedzin naszego życia – to nie ulega wątpliwości. To co dziś wydaje się być szczytowym osiągnięciem gatunku ludzkiego, za kilkanaście lat może być już tylko mglistym wspomnieniem. Nie inaczej jest w sporcie. W latach 50. XX wieku pojawiało się sztuczne oświetlenie na stadionach, a pierwsze mecze transmitowane były w telewizji i wówczas uważano to za milowy krok w kierunku rozwoju nie tylko tej dyscypliny, ale i całego sportu. Dziś technologia jest obecna nie tylko w otoczce około meczowej, ale i na samym boisku i ma niebagatelny wpływ na wyniki. Poniżej znaleźć można zestawienie najważniejszych obecnie systemów bez których dzisiejsza piłka nie byłaby tym czym jest.

VAR – czyli dodatkowy zmysł sędziego

Video Assistant Referee, czyli popularny VAR, to ostatnimi czasy jeden z najgłośniejszych wynalazków w historii piłki nożnej. W skrócie – grono sędziów spędza mecz w specjalnie przygotowanym multimedialnym pomieszczeniu. Oglądają w nim spotkanie na żywo, mając dostęp do wielu kamer i powtórek. Sami lub na prośbę arbitra głównego mogą przekazać informację o tym jaką decyzję należy podjąć w przypadku spornej sytuacji.

Nie jest tak, że sędzia główny może korzystać z pomocy VAR-u kiedy chce. Istnieją konkretne przesłanki, takie jak uznanie gola, przyznanie rzutu karnego, ukaranie czerwoną kartką lub zmiana decyzji w przypadku błędnej identyfikacji zawodnika.

Co ciekawe, niektórzy bukmacherzy mają w swojej ofercie możliwość obstawienia tego ile razy sędzia skorzysta z tego systemu w trakcie spotkania. Sam VAR wpływa również na ilość strzelonych bramek i samych stałych fragmentów. Ile to razy gracze zdążyli się już ucieszyć ze zdobytej bramki, która pozwoliłaby na zaliczenie kuponu, a ostatecznie musieli obejść się smakiem, po tym jak okazało się, że gol został anulowany po ostatecznej weryfikacji.

Automatyczne wykrywanie spalonych

O ile VAR jest już z nami od kilku ładnych lat i przez ten czas mocno się rozwinął, o tyle automatyczna detekcja spalonych dopiero się rozwija. Obydwa rozwiązania są jednak ze sobą powiązane. Jak to działa?

Wewnątrz futbolówki schowany jest czujnik, który przesyła dane o ruchu piłki 500 razy na sekundę, co pozwala na precyzyjne określenie momentu podania. Dane wysyłane są do sędziów VAR, którzy z kolei ostatecznie podejmują decyzję o tym czy było przewinienie czy nie.

EPTS

Electronic Performance and Tracking Systems to technologia, która skupia się wokół samego przygotowania zawodników do meczu. Trenujący zawodnik może mieć na swoich ubraniach zarówno proste czujniki, jak i skomplikowane moduły, które pozwalają lepiej określić jego wydajność oraz obszary w których radzi sobie słabiej.

System ten wykorzystywany jest nie tylko w celu poprawy jakości treningów zawodników już obecnych w drużynie, ale pomaga również w doborze piłkarzy, którzy do klubu lub reprezentacji są dopiero przymierzani.

Bramki których nie było…

…są już przeszłością. Odpowiedzialne jest za to Goal Line Technology. To dość zaskakujące, że ten jakże potrzebny system pojawił się w piłce dopiero w 2012 roku. O co tu chodzi? Oczywiście o automatyczną weryfikację czy bramka była czy jej nie było. Wokół boiska znajduje się szereg kamer, które monitorują położenie futbolówki. Rejestrowany obraz jest przenoszony do komputera, na którym specjalnie do tego przystosowane oprogramowanie przenosi dane z boiska na mapę 3D w czasie rzeczywistym. W ten sposób, sędzia otrzymuje w 100% pewne potwierdzenie, że bramka padła, bądź nie.

Wyniki na żywo

Piłka nożna oraz bukmacherka idą za rękę w zasadzie od samych narodzin tej dyscypliny. Rozkwit tej „współpracy” zaczął się natomiast wraz z pojawieniem się internetu, a co za tym idzie – możliwości śledzenia wyników interesujących nas wydarzeń na żywo. Znacznie ułatwia to zarówno samo sprawdzanie bieżących wydarzeń, ale i ułatwia obstawianie na żywo.

Wielu bukmacherów prowadzi relacje na żywo w ramach jednej ze swoich usług. Niektórzy, jak STS czy Fortuna pozwalają dodatkowo na oglądanie obstawianych meczy poprzez transmisje TV. W ten sposób obstawiać możemy nie tylko przed meczem, ale i w jego trakcie. Liderem takiej działalności jest Flashscore. Wymyślona przez Czechów aplikacja nie była może pierwszą tego typu na rynku, ale dziś stanowi największą tego typu bazę wyników. Co więcej, za jej pomocą możemy nie tylko sprawdzać co dzieje się w danym momencie, ale możemy prześledzić tysiące, jeśli nie miliony wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Stanowi to prawdziwą gratkę nie tylko dla graczy zainteresowanych obstawianiem, ale i ludzi zafascynowanych statystykami i ciekawostkami.

Flashscore, Mecze na żywo, Skróty meczów 0

Pokaż więcej postów
Zgłoś błąd
STS bonus nowy