Jaka jest specyfika legalizacji zakładów bukmacherskich w Polsce w porównaniu z innymi krajami?

Redaktor naczelna portalu LegalBukmacher Agnieszka Sportowa postanowiła się przyjrzeć regulacjom w zakresie zakładów bukmacherskich w różnych krajach. Wzięła pod lupę przepisy obowiązujące w Turcji, Niemczech, USA, Australii, Austrii, Ukrainie i Francji. Szczegóły i wnioski, do których doszła w poniższym tekście.

Przepisy prawne dotyczące organizowania zakładów wzajemnych w Polsce

Zakłady wzajemne w Polsce można urządzać dopiero po uzyskaniu licencji wydawanej przez Ministerstwo Finansów RP. Dzieje się tak od wejścia w życie Ustawy Hazardowej. Firma, która chce uzyskać zezwolenie na organizowanie zakładów bukmacherskich przez sieć internet czy w punktach stacjonarnych powinna być przygotowana na to, że czeka na nią załatwianie wielu różnych formalności i oczywiście duże wydatki. 

Urządzać zakłady wzajemne w Polsce może spółka akcyjna czy spółka z o.o., która ma siedzibę na terytorium RP, UE czy w krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jeżeli spółka ma siedzibę na terytorium innego kraju, to musi mieć przedstawicielstwo czy oddział w Polsce. Wysokość kapitału zakładowego - min. 2 mln zł.

W przypadku organizowania zakładów przez internet bukmacher musi posiadać serwis prowadzony w języku polskim w domenie pl oraz specjalne urządzenie do przetwarzania danych dotyczących zakładów. 

Każda spółka, która się ubiega o zezwolenie powinna złożyć następujące dokumenty:

  • dokumenty potwierdzające legalność dochodów;
  • niezaleganie z zapłatą podatków, należności celnych i składek na ZUS. 

Wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami należy składać w MF RP. Minister Finansów wydaje licencję na 6 lat. Polskie zakłady bukmacherskie mogą jeden raz przedłużyć licencję o kolejne 6 lat. Opłata za wydanie zezwolenia wynosi 2000% kwoty bazowej + 2000% kwoty bazowej w przypadku urządzania zakładów przez sieć internet. Wysokość zabezpieczenia finansowego wynosi 480 tys. zł. 

Regulacja rynku bukmacherskiego w Europie i na świecie

W Niemczech w 2021 roku został uchwalony Międzypaństwowy Traktat o Grach Hazardowych, który reguluje niemiecki rynek hazardowy. Ponadto w każdym z landów obowiązują własne przepisy prawne dotyczące urządzania zakładów wzajemnych. 

W Niemczech zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych jest wydawane na 5 lat. Bukmacher, podobnie jak w przypadku Polski, powinien złożyć zabezpieczenie finansowe. Wysokość zabezpieczenia - 5 mln euro. W przeciwieństwie do RP, w Niemczech wiek gracza, który może zakładać konto u bukmachera różni się w zależności od landu. W niektórych krajach związkowych wymagany wiek to 18 lat, w innych - 21 lat. Ubiegać się o licencję, podobnie, jak w RP, mogą podmioty, które mają siedzibę na terytorium kraju czy państwa należącego do EOG. Podatek od wkładu wynosi 5,3%, w Polsce - 12%\podatek od wygranej - 10%. 

Rynek zakładów bukmacherskich na Ukrainie jest regulowany przez ustawę hazardową, która weszła w życie w 2020 roku. Ubiegać się o zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internet i w punktach naziemnych mogą zarówno podmioty ukraińskie, jak i zagraniczne. Kapitał zakładowy - 30 000 000 hrn. Zabezpieczenie finansowe - 34 005 600 hrn. Urządzać zakłady mogą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Naziemne punkty bukmacherskie mogą być umieszczanie tylko w hotelach min. z 3 gwiazdkami, a także na terenie hipodromów. Podatek - 19,5%. Zakładać konto i obstawiać zakłady u ukraińskich bukmacherów mogą tylko typerzy, którzy mają ukończonych 21 lat. 

We Francji monopol na organizowanie zakładów wzajemnych należy do spółki FDJ. Zakłady na wyścigi koni mogą być urządzane wyłącznie przez prywatną firmę PMU. Obie firmy mają monopol na urządzanie zakładów wzajemnych w punktach naziemnych. Z kolei organizować zakłady bukmacherskie przez sieć internet mogą podmioty prywatne posiadające licencję wydaną przez Krajowy Urząd ds. Gier Hazardowych. We Francji nie ma podatku od wygranej. 

W USA każdy stan samodzielnie ustanawia, kto może urządzać zakłady wzajemne. W 2006 r. w Stanach Zjednoczonych uchwalono ustawę, która zakazuje hazard online. Jednak każdy stan może ustanowić odrębne prawo - w 48 stanach zalegalizowano zakłady bukmacherskie (w 18 z nich również możliwość urządzania zakładów przez internet).

W Austrii głównym aktem prawnym regulującym rynek hazardowy jest Ustawa o Grach Hazardowych\GSpG. Bukmacherzy podlegają Federalnemu Ministerstwu Finansów. W każdym z 9 landów austriackich obowiązują własne przepisy prawne odnośnie organizowania zakładów. Licencję mogą otrzymać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Dla porównania, w Polsce urządzać zakłady wzajemne mogą wyłącznie spółki. 

Australia należy do czołówki krajów z największą liczbą osób obstawiających zakłady sportowe. W państwie obowiązuje ogólna ustawa przyjęta w 2006 roku - CCA\Casino Control Act. Każdy stan ma własny organ nadzorujący działalność firm bukmacherskich. Typerzy australijscy nie płacą podatku od wygranej. Ponad 80% Australijczyków typuje zakłady u bukmacherów. 

W Turcji hazard jest zakazany.

Wnioski i podsumowanie

Po analizie światowego rynku bukmacherskiego, można dojść do wniosku, że zakłady bukmacherskie stanowią największy sektor rynku hazardowego. Niemcy obok Chin i Japonii należą do największego rynku zakładów wzajemnych. W Australii gracze wydają ponad 40 mld dolarów na zakłady sportowe. Dochody państwa australijskiego z zakładów wzajemnych sięgają ok. 2 mld dolarów. Ok. 35% graczy hazardowych w USA obstawia zakłady sportowe. W przypadku Polski 23% Polaków obstawia zakłady - 13% na stronach bukmacherskich i 10% w punktach stacjonarnych. Ponad 81% Polaków obstawia piłkę nożną, koszykówkę - 31%, skoki narciarskie - 24%, żużel i Formułę 1- 11%. 

Chcesz mieć dostęp do najnowszych informacji dotyczących rynku bukmacherskiego nie tylko w Polsce, ale też na świecie? Wtedy koniecznie musisz odwiedzić nasz portal LegalBukmacher. Ponadto możesz nas obserwować na Facebooku, Instagramie czy Twitterze.

Flashscore, Mecze na żywo, Skróty meczów 0

    Pokaż więcej postów
    Zgłoś błąd
    STS bonus nowy