Warta Poznań – ciekawostki o zapomnianym Mistrzu Polski

17.11.2021 18:25

Tylko 18 drużyn piłkarskich może pochwalić się historycznym triumfem w najwyższej klasie piłkarskiej w Polsce. Wśród nich znajdują się oczywiście etatowi ligowcy, którzy od wielu lat są na topie. Jedną z nieoczywistych drużyn, która w klubowej gablocie ma złoty medal Mistrzostw Polski jest Warta Poznań. Przedstawiamy naszym czytelnikom szereg ciekawostek o klubie z Poznania.

1. Dwukrotny triumfator ligi

Warta Poznań to drużyna, która w swojej historii dwukrotnie sięgała po laur Mistrza Polski. Pierwsza zdobycz miała miejsce jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Dopiero w trzecim oficjalnym sezonie polskiej ligi Warta sięgnęła po swoje pierwsze mistrzostwo. Na drugi triumf w lidze czekano niemalże 20 lat. W roku 1947 Warta powtórzyła sukces z międzywojnia, odprawiając z kwitkiem takie uznane marki jak Wisłę Kraków czy AKS Chorzów. Były to jednak czasy dosyć zamierzchłe, a ostatni medal w rozgrywkach może pamiętać zaledwie kilku kibiców Warty.

2. Niewielki zaciąg z zagranicy, jak na tle rywali

W kadrze Warty Poznań na sezon 2021/2022 znalazło się zaledwie pięciu obcokrajowców. To obok Stali Mielec i Górnika Łęczna najmniej zagraniczna drużyna, korzystająca głównie z usług polskich piłkarzy. Na przeciwnym biegunie znajduje się Cracovia i Raków Częstochowa, w barwach których gra po 17 zawodników sprowadzonych spoza Polski. Niewielu mniej obcokrajowców gra w Lechu Poznań (15), Legii Warszawa (15) i Lechii Gdańsk (14).

3. Sto kilometrów w obie strony na mecz domowy

Warta Poznań rozgrywa swoje mecze w oddalonym o ok. 50 kilometrów od siedziby klubu Grodzisku Mazowieckim. Jest to spowodowane brakiem przyznania licencji infrastrukturalnej. Stadion przy Drodze Dębińskiej nie spełnia wymogów ekstraklasowych, zatem Warta była zmuszona poszukać innego, w miarę kameralnego obiektu, który przy okazji będzie ekonomicznym stadionem w eksploatacji. Przy obstawianiu meczów u bukmachera warto pamiętać, że wszystkie "mecze domowe" Warty są rozgrywane na neutralnym stadionie Dyskobolii – co często zmienia sytuację przy ustalaniu faworyta meczu.

4. Najstarszy zawodnik Warty z występem w oficjalnym meczu

Najstarszym zawodnikiem występującym kiedykolwiek w barwach Warty Poznań był Piotr Reiss. Kończył on swoją przygodę z Warciarzami grą w zremisowanym meczu z Wisłą Płock. Napastnik miał wtedy niespełna 40 lat – do ukończenia tego wieku brakowało mu zaledwie kilkudziesięciu dni. Drugim z kolei najbardziej doświadczonym piłkarzem grającym w trykocie Zielono-Białych jest jej obecny piłkarz – Łukasz Trałka. Pomocnik ma ukończone 37 lat i wciąż jest aktywnym zawodnikiem klubu.

5. Kto najczęściej strzela Warcie? Dwóch "katów" z PKO Ekstraklasy

Dwóch aktualnie grających napastników w PKO Ekstraklasie może pochwalić się zdobyciem aż 4 bramek w seriach gier przeciwko Warcie Poznań. Pierwszym "katem" Warciarzy jest napastnik Rakowa Częstochowa, Vladislavs Gutkovskis, który w 5 meczach przeciwko klubowi z Poznania zanotował 4 trafienia. Podobną statystyką goli może pochwalić się snajper Radomiaka Radom – Leândro. Portugalczyk potrzebował jednak aż 7 meczów, aby zanotować taką samą liczbę trafień. Kto byłby na tyle szalony, żeby obstawiać tak nietuzinkowe typy u bukmachera?!

Podsumowanie

Warta Poznań to drużyna, która budzi jednoznacznie pozytywne skojarzenia. Dla wielu kibiców pozostałych klubów jest "drugim wyborem", jeśli chodzi o sympatyzowanie z inną ekipą. Przed Warciarzami długa i kręta droga do tego, aby pozostać w elicie na kolejny sezon.

Flashscore, Mecze na żywo, Skróty meczów 0

    Pokaż więcej postów
    Zgłoś błąd
    STS bonus nowy